امروز: شنبه ۱۰ آیان ۱۳۹۹
طایفه درازهی
تازه ها :

اوقات شرعی

تفتان سربلند در غربت و بی توجهی به سر می‌برد
منطقه خاش و سیستان و بلوچستان را با تفتان سربلند می شناسیم، وجود قله آتشفشانی 4050 متری و نیمه فعال تفتان "بام شرق ایران" به این منطقه ابهت بخشیده و به آن اعتبار داده است.

به گزارش چهاربهاران، تفتان بعنوان گنجینه ای غریب در سایه بی مهری و بی توجهی ها در غربت و مهجوریت به سر می برد.

تفتان که در کویری خشک و تفتیده سر بر آورده تا نعمتی بزرگ برای ما باشد تنها یک کوه نیست بلکه تاریخی کهن از ایران است.

تاریخ و تمدنی کوچک از مردمانی است که سرگذشت و خاطرات خود را در سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها و غیره به زیبایی ثبت و برای نسلهای آینده به ارث گذاشتند.

اما متاسفانه این آثار با ارزش در حال نابودی می باشد و تاکنون کمتر باستان شناسی به خود زحمت کاوش در تفتان و آثار باستانی آن را داده است.

تفتان شاهکاری از خالق هستی و تابلویی نفیس از طراوت و شکوه و زیبایی است که تا به آن سفر نکنی و خود شاهد این زیبائیها نباشی توضیح و توصیف آن شاید چندان سودمند نباشد.

تفتان که بخاطر خروج گاز و بخار گوگرد از قله شاید به این نام خوانده می شود و به زبان محلی تپتان و دپتان هم گفته می شود گویی موجودی زنده است و نفس می کشد .

تفتان در واقع از سه قله به هم چسپیده تشکیل شده (نرکوه، ماده کوه و چهل تن) که مرتفع ترین آنها چهلتن است که آثار موجود بر روی آن نشان می دهد که در گذشته های دور محل عبادت و زیارتگاه بوده.

تفتان برای دوستدارانش با جوشش آب گرم شفا برای خسته دلان و افسردگان زندگی ماشینی سلامتی و صفاست و برای ساکنان دامنه هایش به هر سمت با چشمه ساران و رودخانه های خروشان در زمستان و همیشه جاری در همه فصول خوان نعمتی بزرگ است.

تفتان روزگاری محل زندگی حیات وحش متنوع و گوناگون بوده که متاسفانه دست بی رحم بشر این زیبایی را تقریبا از تفتان گرفته و شاید صدای کبک و بعضی از پرندگان هنوز به گوش برسد ولی دیگر از گله های بزرگ قوچ و کل خبری نیست .

تفتان که مظهر پاکی و زیبایی بود امروز بدست همین بشر نا آگاه به محیط زیست با رها کردن زباله های تجدید ناپذیر در مسیر صعود هر دوستدار طبیعت را دلگیر می کند.

مسیر صعود به تفتان گر چه برای انسان ماشینی و کم تحرک شاید سخت و خسته کننده باشد ولی هر روز انسانهایی از جای جای ایران در این مسیر برای رسیدن به قله در حال حرکت اند و با دیدن این طبیعت زیبا و بکر خستگی و کوفتگی را از یاد می برند و احساس غرور و سر زندگی می کنند.

اخیرا ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان، هلال احمر و محیط زیست به همراه هیئت های کوهنوردی استانها در یک اقدام ابتکاری و ستودنی تصمیم به برگزاری همایشی وسیع نمودند که مهمانانی از ده کشور جهان برای صعود به تفتان حضور داشتند.

باید متذکر شویم امکانات و تجیزات خدماتی در تفتان برای انجام همایش های بزرگ مناسب نیست و برنامه های دولت و اداره ورزش و جوانان در این موضوع به خوبی عملیاتی نشده است.

سالهاست که پناهگاه تفتان بخشی ساخته شده و بخشی در حال ساخت و احداث است که بخاطر مشکلات هنوز به اتمام نرسیده که این موضوع در فصول مختلف سال و دارای شرایط جوی نا مناسب صعود برای گردشگران و کوهنوردان سخت خواهد بود لذا باید تمهیدات لازم برای رفاه گردشگران و کوهنوردان اندیشیده شود تا صعودی موفق و بدون خطر داشته باشند و با خاطری خوش از تفتان به کشور شان باز گردند.

کریم بخش کردی تمندانی از بومی های منطقه می گوید من شاید سالی چند بار به تفتان می روم و از آن خاطرات فراوان دارم آخرین بار در شهریور 94 بود و زشت ترین صحنه ای که دیدم شکسته شدن شیشه های دو جداره ساختمان جدید بود که واقعا با زحمت و هزینه زیاد برده شده بودند و دیدن چنین مناظری هر بیننده ای را با انسان بودن بعضی انسان نما ها دچار تردید می کند.

سرویسهای اندک بهداشتی وضعی نامناسب دارند، آب لوله کشی شیرین قطع هستند و مشکلات فراوان دیگر که امید است قبل از صعود مهمانان و گردشگران در حد امکان بررسی و رفع شوند.

وی به کوهنوردان و گردشگران توصیه کرد:برای انجام صعودی موفق و در سلامت کامل امکانات و تجهیزات انفرادی کامل را همراه خود داشته باشند.

ملک مسعود ریگی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاش معتقد است:تفتان گنج نهفته ای هست که از ظرفیت های آن به خوبی بهره گرفته نشده است.

وی اظهار داشت:قله آتشفشانی و نیمه فعال تفتان که عنوان بام شرق ایران را به یدک می کشد در مهجوریت و غربت به سر می برد.

این مسئول ادامه داد:اخیرا به همت دهیاران استراحت گاهها و آلاچیق هایی در مسیرهای منتهی به روستاها ایجاد شده است و مسیر دسترسی به دشت دقال نیز بازگشایی و آسفالت گردیده، اما انتظار این است که دولت در کنار بخش خصوصی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری در تفتان جدی تر پای کار بیایند.

سرویس : اخبار استان
زمان : ۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - ۱۲:۱۱
شناسه خبر: ۴۲۲۵۴۸
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال

آخرین اخبار

۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۹:۲۲
واشنگتن: مذاکرات وین برای آمریکا خوب بود
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که مذاکرات چند روز اخیر وین که فعلا با توجه به سفر ظریف به تهران متوقف شده، «برای آمریکا خوب بود.»
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۴:۰۰
توزیع فرآورده های نفتی درمنطقه زاهدان از سقف یك میلیارد و 700میلیون لیتر گذشت
مدير شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه زاهدان گفت: ميزان فرآورده هاي نفتي توزيع شده منطقه زاهدان در11ماهه امسال از سقف يك ميليارد و 700ميليون ليتر فراتر رفت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۷
رسوم مردم بلوچ در نوروز
فصل بهار را در اصطلاح محلی و به زبان بلوچی بهارگاه می گویند در این فصل که گیاهان طبیعت از خواب زمستانی بیدار می شوند و شروع رویش گل ها و گیاهان است مردم نیز خود را برای تحول تکراری هر ساله آماده می کن...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۴
صدور مجوز ساخت و بهره برداری جایگاه سوخت رسانی بنادر پسابندر و پزم
معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طبق بند 22 ماده 3 آئین نامه سازمان بنادر و دریانوردی مصوب 1348 مجلسین صدور اجازه تاسیس اسکله ، تاسیسات و تجهیزات ، تصویب طرح مربوط...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۰
مطالعات امکان سنجی راه آهن بندر چابهار و گوادر از برنامه‌های کشور پاکستان
سرکنسول پاکستان گفت: در سفری که استاندار سیستان و بلوچستان و هیئت همراه به گوادر پاکستان داشتند توافق کردند خط راه آهن بین دو بندر گوادر و چابهار عملیاتی شود به همین منظور مسئولین کشور پاکستان و بندر ...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۷
بخش ایرندگان خاش با جاذبه های فراوان
بخش ایرندگان خاش با داشتن کوه های سر به فلک کشیده و همچنین غار های طویل با انتهای نامشخش که هر کدام به چندین شاخه هستند ، از استعدادهای خدادادی برای ورزش های کوهنوردی و غار نوردی و همچنین علم غارشناس...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۲
مشکلات مالی و غم تنهایی/ بیماران خاص نیازمندحمایت بیشتر
طرح حمایت مالی از بیماران خاص سیستان و بلوچستان سال 92 از سوی مسئولین استان کلید خورده است اما درمان این بیماران هزینه های بسیار بالایی را می طلبد، با این وجود دستگاه های اجرایی استان از تیرماه سال جا...
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۴۱
مصالحه بیش از 7 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان
معاون قضایی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون 7 هزار و 240 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان مصالحه شده است.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۸
فعالیت 3 اکیپ نوروزی در مهرستان
رئیس اداره راه و شهرسازی مهرستان گفت: در ایام نوروز سه اکیپ نوروزی با 38 نفر از پرسنل راهدار و کشیک‌های سیار آماده انجام خدمات به مسافران نوروزی هستند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۲
وجود 8 هزار حلقه چاه آب بلاتکلیف در سیستان و بلوچستان
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: 8 هزار حلقه چاه آب بلاتکلیف در سیستان و بلوچستان وجود دارد که این تعداد حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز می تواند عاملی برای تصرف اراضی ملی پیرامون آنها توسط افراد سودج...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها