امروز: دوشنبه ۵ آیان ۱۳۹۹
طایفه درازهی
تازه ها :

اوقات شرعی

ریشه‌کن شدن بیماری فلج اطفال در سیستان و بلوچستان
معاون بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: درحال حاضر بیماری فلج اطفال تنها در دو کشور افغانستان و پاکستان وجود دارد که امیدواریم باپیش بینی که سازمان جهانی بهداشت انجام داده تاسال۲۰۱۸این بیماری درهمه ی دنیا ریشه کن شود.
به گزارش چهاربهاران، مهدی طباطبایی درگفت وگو باخبرنگار ایسنا اظهار کرد: به برکت وجود شبکه های نظام سلامت از۱۳سال گذشته تاکنون هیچ مورد مثبتی در رابطه با بیماری فلج اطفال در استان گزارش نشده است.
 
وی با اشاره به برنامه موفق ریشه کنی فلج اطفال تصریح کرد:  در سال۱۹۸۸سازمان جهانی بهداشت ریشه کنی فلج اطفال را در دستور کار قرار داد که۱۲۵کشور دنیا در این دستور قرار داشتند.
 
وی با بیان اینکه سال۲۰۰۰ ، سال هدف ریشه کنی فلج اطفال قرار گرفت خاطر نشان کرد: به دلیل مشکلات موجود به این هدف نرسیدیم که در سال۲۰۱۶تنها دوکشور افغانستان وپاکستان از ۱۲۵کشور نتوانستند این بیماری را درکشورهایشان ریشه کن کنند.
 
این مسئول عنوان کرد: کشور افغانستان وپاکستان در همسایگی کشور ایران قرار دارند که طی گزارشات انجام شده ازسوی سازمان جهانی بهداشت درحال حاضر موارد فلج اطفال در این دوکشور نیز کاهش پیدا کرده است.
 
طباطبایی افزود: علی رغم مرز طولانی مشترک با کشورهای افغانستان وپاکستان و باوجود شبکه نظام سلامت خدمات اولیه واکسیناسیون به مردم این دو کشور نیز کشور شده است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه واکسیناسیون روتین فلج اطفال سالی دو مرتبه انجام می شود گفت: تمامی کودکان زیر۵سال هرساله واکسینه می شوند که در هر راند۴۶۰هزار کودک درسطح استان از این خدمت بهره مند می گردند.
 

طباطبایی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی و مطابق توان ایجاد درمانگاه مرزی را برای بیمار یابی ایجاد کرده ایم اما برای تحقق این امر باید طرف پاکستانی و افغانستان دخیل باشد.

وی خاطرنشان کرد: بدانیم اگر به دنبال توسعه شاخص های بهداشتی هستیم باید نقاط مرزی را ویژه ببینیم تا نظام سلامت جامعه تحت شعاع قرار نگیرد چرا که همچنان سلامت مردم از سوی مردم مورد تهدید است و باید در این زمینه نگاه جامع منطقه ای فی ما بین سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان داشت.

وی همچنین در ادامه با اشاره به بیماری مالاریا نیز گفت: ۷۵درصداز مواردی که در رابطه با بیماری مالاریا دراستان ثبت شده وارده می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: عمده افراده مبتلا اتباع بیگانه هستند که به صورت غیرقانونی وارد مرزهای ایران شده یا ایرانیانی هستند که به کشورهای افغانستان و پاکستان تردد دارند.

وی درخصوص اینکه در کشورهای همسایه مسئولین در تلاشند این بیماری را به مرحله حذف برسانند عنوان کرد: در مورد حذف ممکن است انتقال محلی صورت نگیرد اما موارد وارده از دیگر کشورها اتفاق میفتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: برای کاهش مالاریا مبارزه با ناقل بیماری و سالم سازی محیط باید انجام شود.

طباطبایی گفت: جهت تقویت نظام مراقبت و شناسایی موارد بیماری پرسنل از طریق کیت های تشخیص مالاریا درمدت زمان ۳۰دقیقه این بیماری را شناسایی می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: درحال حاضر۷۵۰۰داوطلب سلامت در استان فعال هستند که نحوه استفاده از کیت های تشخیص مالاریا به آنها آموزش داده شده است.

طباطبایی در پایان اظهار کرد: ترددهای غیرقانونی در دو سوی مرز و هجوم کارگران فصلی به کشور این موضوع را دچار چالش کرده که با برنامه ریزی به دنبال حذف این بیماری باید پیش رفت.

سرویس : اخبار استان
زمان : ۱۳۹۴/۱۱/۲۴ - ۱۰:۵۲
شناسه خبر: ۴۲۲۵۳۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال

آخرین اخبار

۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۹:۲۲
واشنگتن: مذاکرات وین برای آمریکا خوب بود
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که مذاکرات چند روز اخیر وین که فعلا با توجه به سفر ظریف به تهران متوقف شده، «برای آمریکا خوب بود.»
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۴:۰۰
توزیع فرآورده های نفتی درمنطقه زاهدان از سقف یك میلیارد و 700میلیون لیتر گذشت
مدير شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه زاهدان گفت: ميزان فرآورده هاي نفتي توزيع شده منطقه زاهدان در11ماهه امسال از سقف يك ميليارد و 700ميليون ليتر فراتر رفت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۷
رسوم مردم بلوچ در نوروز
فصل بهار را در اصطلاح محلی و به زبان بلوچی بهارگاه می گویند در این فصل که گیاهان طبیعت از خواب زمستانی بیدار می شوند و شروع رویش گل ها و گیاهان است مردم نیز خود را برای تحول تکراری هر ساله آماده می کن...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۴
صدور مجوز ساخت و بهره برداری جایگاه سوخت رسانی بنادر پسابندر و پزم
معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طبق بند 22 ماده 3 آئین نامه سازمان بنادر و دریانوردی مصوب 1348 مجلسین صدور اجازه تاسیس اسکله ، تاسیسات و تجهیزات ، تصویب طرح مربوط...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۰
مطالعات امکان سنجی راه آهن بندر چابهار و گوادر از برنامه‌های کشور پاکستان
سرکنسول پاکستان گفت: در سفری که استاندار سیستان و بلوچستان و هیئت همراه به گوادر پاکستان داشتند توافق کردند خط راه آهن بین دو بندر گوادر و چابهار عملیاتی شود به همین منظور مسئولین کشور پاکستان و بندر ...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۷
بخش ایرندگان خاش با جاذبه های فراوان
بخش ایرندگان خاش با داشتن کوه های سر به فلک کشیده و همچنین غار های طویل با انتهای نامشخش که هر کدام به چندین شاخه هستند ، از استعدادهای خدادادی برای ورزش های کوهنوردی و غار نوردی و همچنین علم غارشناس...
۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۲
مشکلات مالی و غم تنهایی/ بیماران خاص نیازمندحمایت بیشتر
طرح حمایت مالی از بیماران خاص سیستان و بلوچستان سال 92 از سوی مسئولین استان کلید خورده است اما درمان این بیماران هزینه های بسیار بالایی را می طلبد، با این وجود دستگاه های اجرایی استان از تیرماه سال جا...
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۴۱
مصالحه بیش از 7 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان
معاون قضایی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون 7 هزار و 240 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان مصالحه شده است.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۸
فعالیت 3 اکیپ نوروزی در مهرستان
رئیس اداره راه و شهرسازی مهرستان گفت: در ایام نوروز سه اکیپ نوروزی با 38 نفر از پرسنل راهدار و کشیک‌های سیار آماده انجام خدمات به مسافران نوروزی هستند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۲
وجود 8 هزار حلقه چاه آب بلاتکلیف در سیستان و بلوچستان
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: 8 هزار حلقه چاه آب بلاتکلیف در سیستان و بلوچستان وجود دارد که این تعداد حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز می تواند عاملی برای تصرف اراضی ملی پیرامون آنها توسط افراد سودج...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها