امروز: چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
طایفه درازهی
تازه ها :

اوقات شرعی

ظریف: نتیجه برجام را مردم تقویت و تضمین خواهند کرد
وزیر امور خارجه گفت : باید قابلیتی در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایجاد شود که به شرایط گذشته باز نگردد.

به گزارش چهاربهاران، محمد جوادظریف در همایش آثار حقوقی برجام در محل کانون وکلای دادگستری که با حضور مجید تخت روانچی و جمعی مسئولان و و کلا برگزار شد این مطلب را بیان کرد.

به گزارش ایرنا وی ادامه داد: برجام را مردم پیروز کردند و نتیجه آن را نیز مردم تقویت و تضمین خواهند کرد .

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر حضور هوشیارانه مردم در انتخابات سال 92 نبود یقینا دنیا و کشورهای قدرتمند که هیچگاه سرسازگاری با مردم ما نداشتند، به این واقعیت غیر قابل انکار پی نمی بردند که تحریم ها با وجود مخرب، دردناک، ناعادلانه و ظالمانه بودنش توان خدشه وارد کردن بر اراده مردم بزرگ ایران را نداشته و ندارد.

وزیر امورخارجه یادآور شد: کشورهای قدرتمند به این واقعیت رسیدند که ادامه تحریم ها فقط باعث دورتر شدن نگرش مردم از آنان می شود و مردم همچنان ارتباط شان را با دولت در پای صندوق های رای نشان می دهند و اجازه نمی دهند فشار باعث واکنش نسبت به مجموعه سیاسی کشور شود ، بنابر این، اگر به این نتیجه نمی رسیدند به این تحریم ها ادامه می دادند و پای میز مذاکره نمی آمدند.

ظریف با بیان اینکه ایران هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است گفت: تصمیم بر مذاکره تصمیم دولت یازدهم نبود بلکه تصمیم جمهوری اسلامی و نظام بود؛ هر چند شاید تفاوت های روشی و نگرشی با دولت قبل داشته باشیم اما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکردیم.

وی تاکید کرد: نا امیدی از پروسه فشار و جدا کردن مردم از حاکمیت موجب شد قدرتمندان پای میز مذاکره بیایند و مردم تیم مذاکره کننده را مورد حمایت جدی خود قرار دادند و این امر سبب شد روش و منش عزتمندانه در سراسر دنیا با قدرت و قاطعیت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه به برخی اظهارات نسنجیده در قضیه برجام اشاره کرد و گفت: این اظهارات نسنجیده باعث می شود مه ای (غباری) که بدخواهان می خواهند در جامعه ما باشد غلیظ تر شود.

ظریف شروع برجام را بسیار مهم دانست و گفت: شروع برجام را همه ملاحظه کردیم ، اما باید بدانیم برجام برای ایجاد فرصت چه رسالتی را بر عهده دارد و اگر به شرایط و سوابق قبل از مذاکرات دولت تدبیر و امید نگاه کنیم خواهیم دید فضایی در جهان در مورد ایران ایجاد شده بود که هر اقدام ناشایستی چه در حوزه اقتصادی ، سیاسی ، تقنینی و ایجاد مقررات بین المللی توجیه پذیر بود و حتی به دنبال ایجاد فضای سنگین تر بودند.

ظریف با اشاره به صحبت اخیر فرانسوا اولاند (رییس جمهور فرانسه) مبنی بر اینکه در مورد زمان حمله به ایران داشتیم بحث می کردیم گفت: وضعیت به آنجا رسیده بود که آنها راجع به زمان حمله علیه ملتی بحث می کردند که حتما با مقاومت خود ، آنان را به شکست می کشاند ، اما این حمله هزینه بالایی را به کشور تحمیل می کرد.

وی با طرح این سووال که چرا دنیا به فکر حمله علیه ایران بود ؟ و به خود اجازه داد تا علیه جمهوری اسلامی اقدام کند ، گفت: مگراینکه فضایی شکل گرفته بود که در آن نقض حقوق بین الملل می توانست قابل توجیه باشد که کشورهای غربی به خود جرات چنین کاری را خواستند بدهند .

وی اضافه کرد: چه اتفاقی افتاده بود که بانک ها حتی فراتر از قوانین فرامرزی آمریکا با هرگونه تعامل با ایران مخالفت کنند و با وجود اینکه معامله غذا و دارو با ایران ممنوعیت نداشت هیچ بانکی حاضر نبود برای یک معامله غذایی با ایران گشایش اعتبار کند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این چیزی جز پروژه خطرناک ایران هراسی و ایران گریزی نبود که هر گونه نزدیکی و گفت وگو با ایران را هزینه مند کرده و می گفتند ، تماس با ایران هزینه حیثیتی دارد.

وی ادامه داد: با به فرجام رسیدن برجام همه آنانی که تماس با مردم ایران را هزینه مند کرده بودند گفتند: تماس با ایران به صف نیاز دارد و گفت وگو با ایران افتخار است و البته تاکید می کنم شکستن این فضا و ساختار عظیم سیاسی، حقوقی ، اقتصادی و تبلیغاتی علیه ایران که سالها برای بنا کردن آن تلاش کرده بودند حتما کار یک دولت و چند مذاکره کننده نبود بلکه کار مردم و بالاتر از آن لطف خدا بود.

به گفته وی حمایت مردم و مقام معظم رهبری ، درایت جمهوری اسلامی ، تلاش تیم مذاکره کننده و لطف خداوند موجب شد تا برجام به پیروزی رسیده و بدخواهان این ملت نگران شوند.

ظریف با بیان اینکه بدخواهان دست از بدخواهی خود نکشیده اند گفت: آنانی که نمی توانستند حمله به یمن را توجیه کنند دوست دارند خون یمنی را در پس پرده ایران هراسی بپوشانند و همچنین تلاش می کنند با ایجاد مانع در مسیر اجرای برجام ، فضای قبل از برجام را به هر صورتی که شده تداوم بخشند.

ظریف با اشاره به سیاست های سعودی اظهار داشت: اگر امروز به سیاست های بچگانه سعودی نگاه کنید متوجه خواهید شد تیر اول فاجعه سوریه ، یمن و بحران قیمت نفت به خود سعودی می خورد.

وزیر امور خارجه از وکلا خواست تا پیگیر عدالت قضایی و اقتصادی بوده و به هیچ حزبی نپیوندند.

این مقام عالی در وزارت امورخارجه گفت: ایران نباید از برجام برای یک بازار مصرف جدید استفاده کند، چون بازار مصرف پایندگی و پایداری ندارد.

وی اضافه کرد: از آنجا که روابط تجاری امکان بازگشت به شرایط گذشته را دارد ، لذا همواره بر سیاست اقتصاد مقاومتی ، اتکا به تولید و قرار گرفتن در چرخه تولید و توزیع بین المللی ، اصرار می ورزیم.

ظریف با بیان اینکه بنگاه های اقتصاادی ، بانک ها و بیمه ها ذاتا محافظه کارند گفت: باید بلندگوی مردمی باشیم که بارها اعلام کردند کشور ایران برای سرمایه گذاری امن است ، نه اینکه جار بزنیم کدام عاقلی در ایران سرمایه گذاری می کند و هنوز بانک های بزرگ به کشور نیامده اند.

وی با اشاره به نامه تام کاتن و 46 سناتور دیگر به رهبری افزود: دل آنها برای ما نسوخت بلکه آنان با نوشتن این نامه خواستند به دنیا بگویند که ایران محیط امنی برای تجارت نیست.

وزیر امور خارجه در پایان سخنانش گفت: همه ما مدیون شهدای هسته ای ، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی هستیم و آنچه را که امام راحل (ره) به عنوان پیام و گفتمان اصلی انقلاب اسلامی به یادگار گذاشته این است که خود را باور کنیم و هیچ قدرتی نمی تواند تعامل یا مبارزه و دیگر خواسته های خود را بر ایران تحمیل کند.

ظریف همچنین در حاشیه همایش کانون وکلا در جمع خبرنگاران درباره فاجعه منا اظهار داشت: پیگیری ها در سطح دو جانبه، چند جانبه و در سطح سازمان های بین المللی در حال انجام است.

وی ادامه داد: پیگیری فاجعه منا موضوعی است که همانطور که رهبر معظم انقلاب مطرح کرده اند متوقف نمی شود و تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که برای حضور در مونیخ چه زمانی عازم آلمان می شود؟ گفت: دو روز دیگر عازم مونیخ می شوم.

سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۲۳:۲۷
شناسه خبر: ۴۲۲۵۰۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال

آخرین اخبار

۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۰۸:۴۷
پوزخند اقتصاد بیمار ایران به برجام روحانی/ بسته های ناموفق خروج از رکود دولت
اجرای برجام و دوران پسابرجام دولت نتوانست اقتصاد بیمار و متکی به نفت ایران را نجات دهد.
۱۳۹۴/۱۲/۱۰ - ۱۴:۱۰
سپاس از ملت آگاه و مصمم ایران که مردم‌‌سالاری دینی را در چهره درخشان خود به جهانیان نشان دادند
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی با سپاس از ملت آگاه و مصمم ایران که با لبیک به فراخوان نظام اسلامی و با عزم راسخ و شور و نشاطی به یاد ماندنی مردمسالاری دینی را در چهره درخشان خ...
۱۳۹۴/۱۲/۸ - ۲۲:۰۲
تجار سوئیسی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ایران مبادلات کم و نامتوازن دو کشور را بهبود بخشند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: حجم مبادلات تجاری ایران و سوئیس کم و نامتوازن است و تجّار و سرمایه‌گذاران سوئیسی با آگاهی از ظرفیتهای فراوان ایران می‌توانند این تراز را بهبود بخشند.
۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۰۹:۴۹
هرکسی که عزت و عظمت ایران را دوست دارد در انتخابات شرکت کند/ دشمنانی داریم که چشم طمع دوخته‌اند/ انتخاب ما باید دشمن را مایوس کند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از انداختن آرای خود در صندوق‌ها، فرمودند: در معارف و دستورات اسلامی، سرعت عمل در کار خیر توصیه شده، همیشه باید در کار خیر پیش‌رو باشیم، ما خواستیم که در این کار خیر و بزرگ مس...
۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۰۸:۴۶
رهبر معظم‌ انقلاب‌ رأی خود را به صندوق انداختند
حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ صبح‌ امروز در اولین‌ دقایق‌ آغاز کار رأی‌ گیری‌ برای‌ گزینش‌ نمایندگان‌ دهمین دوره‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ و پنجمین دوره خبرگان رهبری رأی‌ خود را به‌...
۱۳۹۴/۱۲/۵ - ۱۰:۴۲
یکی ازترفندهای دشمن درانتخابات ایجاد دوقطبی دروغینی مانند مجلس «دولتی» و «ضد دولتی» است/ ملت باانتخابات، دربرابردشمن سینه سپر می‌کند
در آستانه‌ی ایام برگزاری انتخابات، هزاران نفر از مردم شهر نجف آباد، امروز چهارشنبه با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی تهران با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند.
۱۳۹۴/۱۲/۳ - ۱۱:۴۶
من رای می دهم
۱۳۹۴/۱۲/۲ - ۰۸:۳۶
قدردانی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن ازکاندیدهای حوزه انتخابیه چابهار
شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن ازکاندیدهای حوزه انتخابیه چابهار برای شمار زیادی از ماشین های آخرین مدل این شرکت قدردانی و تشکر کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۱ - ۱۵:۰۱
حذف بسیج از برنامه ششم توسعه مصداق نفوذ است/خودداری بنی صدر از تجهیز و توسعه بسیج/ حذف بسیج، حذف مردم است
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آن نفوذی که رهبری هشدار داده بودند همین ها است، یعنی عدم توجه به نیروهای انقلابی، مردمی و افرادی که می خواهند برای سربلندی انقلاب و نظام افتخار آفرینی کنند...
۱۳۹۴/۱۱/۲۹ - ۲۳:۱۵
من از گفتن حقیقت خسته نخواهم شد/ دشمن می‌خواهد در انتخابات اعمال نفوذ کند/ مجلسِ مرعوب غرب مملکت را بدبخت می‌کند
مقام معظم رهبری با بیان اینکه من از گفتن حقیقت خسته نخواهم شد و آن چیزهایی که احساس کنم باید با ملت در میان بگذارم خواهم گفت، فرمودند: دشمن درصدد است در انتخابات اعمال نفوذ کند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها